דבר מנהלת המרכז

חברות וחברים יקרים,

המרכז למשפט מסחרי הפועל במסגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן גאה להציג תכנית עשירה של השתלמויות לשנה"ל תשע"ז. המרכז שואף ליצור זיקה בין האקדמיה לפרקטיקה ולספק השתלמויות עומק איכותיות לקהל עורכי הדין. התכנית כוללת מגוון השתלמויות ברמה גבוהה מאד הכוללת את מיטב המרצים מן האקדמיה ומן הפרקטיקה, לרבות שופטים מובילים מבית המשפט העליון ומיתר הערכאות.

בשנה"ל תשע"ז התקיימו ההשתלמויות הבאות: 

1. סדנת יזמות ובניה למגורים -  העשרת הידע המקצועי של המשתתפים במגוון סוגיות הנוגעות להליכי התחדשות עירונית. הקורס יקנה למשתתפים בסיס תיאורטי ומקצועי רחב להבנת המנגנונים הקיימים להתחדשות עירונית, לרבות, עסקאות פינוי בינוי ותמ"א 38. במהלך הקורס ידונו היבטים קניינים, חוזיים, תכנוניים ופיסקאליים של עסקאות אלו, כמו גם, אבני דרך ואתגרים חברתיים ותכנוניים העולים במסגרתן. 

2. הכשרת בוררים - הקורס נבנה במיוחד עבור המגזר העיסקי בישראל, ונועד להעניק, גם למי שאינו בעל הכשרה משפטית, את הכלים והמידע המעודכן והמדויק, להבנת עולם הבוררות, מתוך תפיסה והבנה שהבוררות בישראל, כמו גם בעולם, הולכת וצוברת תאוצה, כאלטרנטיבה ראויה ליישוב סכסוכים מסחריים. מטרת הקורס נועד להעשיר את הידע המקצועי של המשתתפים ולהקנות בידהם כלים פרקטיים, לשימוש ויישום בהליכי הבוררות.

3. יחסים כלכליים במשפחה: יחסי רכוש, פשיטות רגל, מתנות וירושות - ההשתלמות תעסוק בדיני המשפחה בישראל על שלל היבטים - האזרחי וההלכתי, נוכח השינויים    שהתחוללו בשנים האחרונות, היה צורך לעשות סדר בכל הנושאים הסבוכים בדיני המשפחה. בהשתלמות  יושם דגש על ההיבטים הפרקטיים והעדכניים ביותר. ההשתלמות בשיתוף ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי בדין. 

4. דיני בנקאות - ענף הבנקאות בישראל עבר ועובר שינויים מפליגים במובנים רבים. שינויים אלה מתבטאים בהכנסת מכשירים פיננסיים חדשים, חובות ציות מיוחדות, ובדיון לאחרונה בשאלת מעמד הבנקים וכוחם כספקי שירותים חיוניים למשק ולציבור. התפתחויות אלו, והחשיבות הרבה של סקטור הבנקאות, מחייבים את כל מי שעוסק בתחום (עורכי דין, בנקאים מקצועיים ואנשי עסקים) להכיר היטב את התשתית המשפטית החלה על סקטור זה.

מטרת ההשתלמות הנה הקניית כלים פרקטיים לעו"ד הבאים במגע עם הבנקים במסגרת עבודתם השוטפת, בין כמייצגי לקוחות ובין כמייצגי בנקים, וכן העמקה נרחבת של הידע לבנקאיים ולכל גורם המבקש להכיר את כל החידושים והשינויים שעובר תחום הבנקאות. בנוסף בהשתלמות זו ימצאו עניין גם עו"ד העוסקים בתחום הנדל"ן והמקרקעין שכן יינתן בה דגש בנושא בטוחות בנקאיות, שעבודי מקרקעין, משכנתאות, התחדשות עירונית ועוד.

5. דיני תכנון ובניה - בהשתלמות זו נעיין בכלל הרפורמות בתחום התכנון והבניה, מזוית ראיתה של הממשלה ומזוית ראיה של המגזר הפרטי. כמו"כ נלמד על התיקונים לחוק ונעמוד על פרקים חשובים בדיני תכנון והבניה לכל העוסקים בתחום זה.

6. קורס פוסקים קצר/ ארוך - קורס מיועד לרופאים המכהנים בוועדות הרפואיות או לחילופין רופאים שעדין לא מכהנים בוועדות רפואיות ומעוניינים לעשות כן לאחר ההכשרתם.

7. סדנה בסוגיות מתקשמות ברפואה ומשפט - תחום הרפואה מחד ותחום המשפט מאידך, נראים תדיר כמצויים בעימות מתמשך ורצוף, הבא לידי ביטוי בעיקר בתחום הרשלנות הרפואית, אלא שאין הדבר כך. מטרת הקורס והסדנה הינם לצאת מד' אמות של העימות המשפטי הצר ולהביא בפני הלומד מגוון רחב של סוגיות יחודיות ומיוחדות אשר להן היבטים רפואיים ומשפטיים אך גם אנושיים, דתיים, מוסריים, פילוסופיים וכן גם היבטים מעשיים המשפיעים בחיי היום יום ועוד כהנה וכהנה.

8. הכשרת מגשרים - העברת תובנות, טקטיקות ואסטרטגיות, בתחום הניהול של הליכי גישור, באופן המכשיר את המשתלמים לשמש כמגשרים בסכסוכים. זאת, באמצעות העברת היבטים עיוניים ומעשיים. הקורס כולל גם סימולציות, המאפשרות למשתתפים התנסות מודרכת בניהול הליכי גישור.

קורס שמתקיים רק במידה ויש ביקוש לו למספר משתתפים במהלך כל שנה

לצד השתלמויות אלה, יקיים המרכז גם השתלמויות סגורות לקהלים מיוחדים, ובכלל זה לרופאים, עובדי משרד ממשלה, סוכני ביטוח וקהלים נוספים.

השתלמויות  יפרסמו באתר וברשימת התפוצה של המרכז בהמשך השנה.

אני מעודדת אתכם להירשם לרשימת התפוצה של המרכז ולהתעדכן באתר המרכז ובאתר הפקולטה למשפטים גם באשר לימי עיון וכנסים הנערכים בפקולטה בכלל ובמרכז בפרט. רוב הפעילויות הללו הן ללא תשלום, אך עשויות לחייב רישום מוקדם.

תודתי והערכתי לדיקן הפקולטה ולסגנו, לראש מינהל הפקולטה, וליו"ר המרכז - פרופ' אריה רייך ולצוות המרכז 

תודה מיוחדת נתונה גם למרכזים האקדמיים הפועלים ללא לאות על ארגון השתלמויות איכותיות ומרתקות.

נשמח לראותכם בהשתלמויות המרכז למשפט מסחרי !

               

שלכם,

עו"ד הילה גבאי 

מנהלת המרכז