תרבות דמוקרטית

עומק שורשיה והיקף נופה של הדמוקרטיה הישראלית בתרבות המקומית אינם ברורים. הפנמתה מושפעת מההיסטוריה של העם היהודי, המתאפיינת בהעדר ריבונות ותרבות שלטונית ובזיכרון קולקטיבי של מיעוט החושד באחר ונחשד ונרדף על ידו. היא מנתבת את עצמה במהוסס בתוך המתח שבין שתי ציביליזציות מתחרות רבות עוצמה: היהודית-מסורתית והליברלית-מערבית.לאור אלו הוקם כתב העת "תרבות דמוקרטית", המשמש בימה למחקר ולדיון בשאלות היסוד של התרבות הדמוקרטית בכלל והדמוקרטיה הישראלית בפרט.

כתב העת "תרבות דמוקרטית" יוצא לאור ע"י הוצאת אוניברסיטת בר אילן, הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן ובשיתוף עם המכון הישראלי לדמוקרטיה. זהו כתב עת אקדמי, אשר נוסד על מנת לספק מענה לאתגרים הכרוכים בביסוסה של הדמוקרטיה הישראלית בחברה הישראלי ומכוון בעיקר לחוקרים. בכתב העת מתפרסמים מאמרים העוסקים בסוגיות של דמוקרטיה על פניה השונות, תוך עיון מיוחד במדינה הישראלית ותכונותיה המיוחדות. המחקרים מגיעים מתחומי מדע מגוונים, ובכללם ספרות, היסטוריה, משפטים, סוציולוגיה ומחשבה יהודית. כתב העת יוצא לאור בשפה העברית כבר שני עשורים, ומופץ לחוקרים, קברניטי המדינה, וכן באמצעות הוצאות הספרים של האוניברסיטה והמכון. בשנים האחרונות כתב העת החל לצאת לאור גם בשפה האנגלית.

מציאות זו מעוררת צורך קיומי בבירור ובליבון שאלות הנוגעות למרקם החיים הדמוקרטי במדינת ישראל.

את כתב העת מלווה מערכת מלומדים וכן מערכת תלמידי הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן.

עורכים: פרופ' אבי שגיא ופרופ' ידידיה צ' שטרן.

חנן מנדל (עורך בפועל).

חברי מערכת המלומדים:

מערכת מצומצמת: פרופ' ירון אזרחי, פרופ' סטיוארט א' כהן, פרופ' אבי שגיא ופרופ' ידידיה צ' שטרן.

מערכת מורחבת: פרופ' אהרן אנקר, פרופ' יעקב בלידשטיין, פרופ' אלה בלפר, פרופ' איל בנבנישתי, פרופ' משה הלברטל, פרופ' אלון הראל, פרופ' מייקל וולצר, פרופ' נעם זוהר, פרופ' ברוך זיסר, פרופ' פנינה להב, פרופ' סנדי לוינסון, פרופ' מנחם לורברבוים, פרופ' מנחם מאוטנר, פרופ' דן מכמן, פרופ' שמואל סנדלר, פרופ' יעקב עירם, פרופ' ג'ורג' פלטשר, פרופ' מנחם פרידמן, פרופ' מנחם קלנר ופרופ' יעל תמיר.