דבר מנהלת המרכז

חברות וחברים יקרים,

המרכז למשפט מסחרי הפועל במסגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן גאה להציג תכנית עשירה של השתלמויות לשנה"ל תשע"ז. המרכז שואף ליצור זיקה בין האקדמיה לפרקטיקה ולספק השתלמויות עומק איכותיות לקהל עורכי הדין. התכנית כוללת מגוון השתלמויות ברמה גבוהה מאד הכוללת את מיטב המרצים מן האקדמיה ומן הפרקטיקה, לרבות שופטים מובילים מבית המשפט העליון ומיתר הערכאות.

בשנה"ל תשע"ח התקיימו ההשתלמויות הבאות: 

1. הכשרת בוררים - הקורס נבנה במיוחד עבור המגזר העסקי בישראל, ונועד להעניק, גם למי שאינו בעל הכשרה משפטית, את הכלים והמידע המעודכן והמדויק, להבנת עולם הבוררות, מתוך תפיסה והבנה שהבוררות בישראל, כמו גם בעולם, הולכת וצוברת תאוצה, כאלטרנטיבה ראויה ליישוב סכסוכים מסחריים. מטרת הקורס נועד להעשיר את הידע המקצועי של המשתתפים ולהקנות בידיהם כלים פרקטיים, לשימוש ויישום בהליכי הבוררות.

2. יחסים כלכליים במשפחה: יחסי רכוש, פשיטות רגל, מתנות וירושות - ההשתלמות תעסוק בדיני המשפחה בישראל על שלל היבטים - האזרחי וההלכתי, נוכח השינויים    שהתחוללו בשנים האחרונות, היה צורך לעשות סדר בכל הנושאים הסבוכים בדיני המשפחה. בהשתלמות  יושם דגש על ההיבטים הפרקטיים והעדכניים ביותר. ההשתלמות בשיתוף ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי בדין. 

3. משפט, תכנון ומקרקעין - בהשתלמות זו נעיין בכלל הרפורמות בתחום התכנון והבניה, מזווית ראייתה של הממשלה ומזווית ראיה של המגזר הפרטי. כמו"כ נלמד על התיקונים לחוק ונעמוד על פרקים חשובים בדיני תכנון והבניה לכל העוסקים בתחום זה.

4. מומחים רפואיים וחוות דעת רפואיות - בתחומים שונים ורבים נדרשת חוות דעת של המומחה הרפואי, כדי למצות את הזכויות אשר האזרח הפשוט זקוק להן לפי מגוון רחב של חוקים ותקנות. חוות הדעת הרפואית לובשת צורות שונות ביניהן כאלה שמוגשות לבית המשפט ואחרות מוגשות לגופים שונים כגון: מוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון, משרד הבריאות ועוד. חוות הדעת קובעת, לא אחת, גורלו של אדם. פשוטו כמשמעו. הקורס יסייע להכשיר את הלומד שהינו רופא או משפטן העוסק בתחום, לתת חוות דעת התואמת את דרישות מערכת בתי המשפט וכן לשפר את היכולת להגן עליה מחד או לתקוף מאידך במסגרת חקירה נגדית.

5. הכשרת דירקטורים - תפקיד הדירקטורים ונושאי משרה בחברה, הפך לעניין מרכזי בשיח העסקי בשנים האחרונות. מעולם לא היה תפקיד הדירקטור כה מאתגר. עבודת הדירקטוריון בתחומים השונים, בעולם דיגיטאלי ובתקופה של משבר כלכלי הנה מגוונת ומעניינת.  הפסיקה בשנים האחרונות קבעה סטנדרטים חדשים של נשיאת אחריות, ועל רקע תופעת הגשת תביעות ייצוגיות ונגזרות נגד דירקטורים ונושאי משרה בעולם החברות הציבוריות גבר העיסוק בשאלת הדרישות מהדירקטוריון, מסגרת אחריותו וסמכויותיו. את הקורס יעבירו טובי המומחים בתחום מזוויות והיבטים שונים, כולל  לימוד וניתוח מקרים פרקטיים. בין הנושאים שיידונו בהשתלמות: הידע והמיומנות הנדרשים לדירקטור, מסגרת כוחו וסמכויותיו, מערכת היחסים שלו מול מנכ"ל החברה וגורמים אחרים בחברה.  את מי מייצג הדירקטור האם את החברה או את בעלי מניותיה או את הציבור?  דרכי עבודת הדירקטוריון וחובותיו, ממשל תאגידי ואתיקה, ניהול סיכונים תאגידי, אחריותם הפלילית של דירקטורים, התנהלות הדירקטוריון בתנאי משבר וחדלות פירעון, הסדרי חוב, השפעת רשתות חברתיות על פעילות הדירקטוריון ועוד.

כידוע, לצד השתלמויות אלו, יקיים המרכז גם השתלמויות סגורות לקהלים מיוחדים, בקהל רופאים, עובדי מגזר ציבורי, סוכני ביטוח, וקהלים נוספים.

          השתלמויות  יפרסמו באתר וברשימת התפוצה של המרכז בהמשך השנה.

אני מעודדת אתכם להירשם לרשימת התפוצה של המרכז ולהתעדכן באתר המרכז ובאתר הפקולטה למשפטים גם באשר לימי עיון וכנסים הנערכים בפקולטה בכלל ובמרכז בפרט. רוב הפעילויות הללו הן ללא תשלום, אך עשויות לחייב רישום מוקדם.

תודתי והערכתי לדיקן הפקולטה ולסגנו, לראש מינהל הפקולטה, וליו"ר המרכז - פרופ' אריה רייך ולצוות המרכז 

תודה מיוחדת נתונה גם למרכזים האקדמיים הפועלים ללא לאות על ארגון השתלמויות איכותיות ומרתקות.

נשמח לראותכם בהשתלמויות המרכז למשפט מסחרי !

               

שלכם,

עו"ד הילה גבאי 

מנהלת המרכז