דבר הדיקן

 

תלמידים יקרים,

ברוכים הבאים לקהילת הפקולטה, 

הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן חרטה על דגלה שלושה עקרונות: (1) מצוינות במחקר ובהוראה; (2) מחויבות עמוקה לחברה ולמשפט הישראליים; ו- (3) פלורליזם.

מצוינות במחקר ובהוראה

חברי הסגל בפקולטה הם מהחוקרים הבולטים בארץ ואף בעולם בתחומי עיסוקם. הם מפרסמים את מחקריהם בבימות הפרסום הנחשבות בעולם ומוזמנים באופן תדיר להרצות וללמד באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר. הפקולטה מתייחדת בסגל צעיר ודינאמי. חברי הסגל הצעירים מופיעים בעקביות ברשימת החוקרים המבטיחים בישראל בתחום המשפט. במחקר שנערך לאחרונה על ידי המועצה להשכלה גבוהה שבדק את פוריות החוקרים בפקולטות למשפטים בישראל דורגה הפקולטה כאחת משתי הפקולטות הראשונות. במחקר זה נמצא כי שני חברי הסגל הצעירים (מתחת לגיל 50) בעלי כמות הפרסומים הרבה ביותר בבמות הפרסום היוקרתיות בעולם הינם חברי הפקולטה שלנו. לפקולטה ולחבריה קשרים בינלאומיים ענפים; לאחרונה הצטרפה הפקולטה  למיזם  ייחודי בתחום המשפט הפרטי, שבו שותפות שש אוניברסיטאות מובילות בעולם ובכללן בית-הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד. 

חתך הקבלה של הסטודנטים לתואר הראשון בפקולטה הוא מהגבוהים ביותר בישראל. במבחני ההסמכה של לשכת עורכי הדין הסטודנטים שלנו מדורגים בקביעות במקומות הראשונים. החינוך המשפטי שמקבלים הסטודנטים הוא ברמה הגבוהה ביותר והסטודנטים והבוגרים שלנו מגיעים להישגים מרשימים. הנהלת הפקולטה מקבלת באופן תדיר פניות משופטים, גופים ציבוריים ומשרדים פרטיים יוקרתיים שהתוודעו לאיכותם של תלמידנו ומבקשים את סיוענו בהשמת הסטודנטים אליהם. הפקולטה מעודדת את הסטודנטים המצטיינים להשתתף בתוכניות רב-תחומיות המשלבות לצד לימודי המשפטים גם לימודי כלכלה, פילוסופיה, מינהל עסקים, חשבונאות ופסיכולוגיה, כמו גם בתוכניות המשלבות לימודי משפטים בחוץ לארץ. הסטודנטים בפקולטה משתתפים באופן תדיר בתחרויות בינלאומיות בתחומים שונים כגון משפט הומניטארי וגישור, וקוצרים בהן הישגים מרשימים. כתב-העת המרכזי של הפקולטה, "מחקרי משפט",  המנוהל על ידי הסטודנטים, נחשב לאחד מכתבי העת המובילים בישראל. בפקולטה מתקיימות סדנאות ייחודיות בנושאים כגון: כלכלה ומשפט, פילוסופיה ומשפט, משפט עברי, משפט פלילי ומשפטי חוקתי. בשנת הלימודים תשע"ד תיפתח תוכנית מיוחדת לעידוד מצוינות, שתכלול חניכה אישית של המצטיינים על ידי מרצי הפקולטה.

תוכניות התואר השני של הפקולטה הן ייחודיות בארץ ושמן יצא לתהילה כמאפשרות התמחות במסלולים מיוחדים המתמקדים בתחומים ספציפיים של המשפט, וביניהם משפט מסחרי, משפט פלילי, ומשא ומתן וגישור. הפקולטה גם מציעה תוכניות לתואר שני בלימודי משפט המיועדות לסטודנטים שאין להם תואר ראשון במשפטים והחפצים להוסיף להשכלתם האקדמית בתחומים אחרים ידע משפטי. התוכניות השונות מושכות אליהן תלמידים מכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ. המצטיינים ביותר מבין הבוגרים המשפטנים המעוניינים להקדיש את עצמם למחקר משפטי אקדמי יכולים להתקבל לתוכנית התואר השלישי (תכנית הדוקטורט) היוקרתית של הפקולטה. לחלקם מוצעות מלגות נדיבות, המאפשרות הקדשת זמן מלא למחקר. כמה מבוגרי התכנית לתואר השלישי של הפקולטה הנם מבכירי חוקרי המשפט בישראל, המשולבים היום במוסדות אקדמיים שונים בארץ ובעולם. לאחרונה הצטרפה הפקולטה כפקולטה יחידה בישראל למיזם אטלס היוקרתי העוסק בשיתוף פעולה בין לאומי בין תלמידי מחקר לתואר שלישי באוניברסיטאות  מעולות בעולם.

מחויבות למשפט ולחברה בישראל

הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן אינה מסתגרת במגדל השן האקדמי והיא מאופיינת במחויבות עמוקה לחברה ולמשפט הישראלי. למחויבות הקהילתית של הפקולטה כמה היבטים:

ראשית, הוקם בפקולטה מערך קליניקות יוצא דופן בהיקפו ובתחומי פעילותו. הפקולטה משקיעה משאבים רבים בפיתוחו. מערך זה נותן מענה הן למצוקות של הפרט והן לנושאים חברתיים עקרוניים. תחומי פעילות של הקליניקות כוללים סיוע משפטי אזרחי, סנגוריה ציבורית, זכויות של אנשים עם מוגבלות, קליניקה סביבתית, משפט עברי, זכויות נשים, גישור, וסיוע לקשישים ולניצולי שואה. כל תלמידי הפקולטה משתתפים בפעילות הקלינית כחלק מחינוכם המשפטי.

שנית, מחויבות עמוקה לפיתוח המשפט הישראלי בכלל, ולאופיו היהודי והדמוקרטי בפרט, תוך התמודדות עם השסעים והפערים החברתיים ועם האתגרים שמעמידה זהותה המיוחדת של מדינת ישראל. במסגרת זו פועלת בפקולטה תכנית תייגר לחקר המשפט העברי, תחום שבו הפקולטה מובילה בעולם. הפקולטה שוקדת על הקמת מרכז שיעסוק בחקר המשפט הישראלי כמשפט יהודי ודמוקרטי.

שלישית, הפקולטה מעודדת  את חבריה  לעסוק בפיתוח של המשפט הישראלי. בין היתר, חברי הפקולטה  נוטלים חלק, לרוב בהתנדבות, בוועדות חקיקה ובפעילות ציבורית. הפקולטה גאה בכך שרפורמות משפטיות רבות בתחומים שונים מקורן בפעילות המחקרית והציבורית של חבריה.

רביעית, הפקולטה מקיימת פורום ייחודי לשיתוף פעולה בין האקדמיה לבין בית המשפט העליון, שיוזמיו והעומדים בראשו הם נשיא בית המשפט העליון ודיקן הפקולטה.

חמישית, במסגרת הפקולטה ישנם מפעלים רבים המתמקדים בתחומי ההשקה של המשפט לחברה הישראלית. ביניהם: מרכז רקמן הפועל רבות למען קידום זכויות נשים והמרכז לתקשורת ומשפט, המשותף לפקולטה למשפטים ולבית-הספר לתקשורת. כן מתקיימים בפקולטה פורומים ייחודיים נוספים, כגון פורום ארוחת הבוקר, שבו משתתפים חברי הפקולטה, שופטים, מחוקקים, רגולטורים ועורכי-דין בכירים והפורום למשפט חוקתי שבו משתתפים טובי העוסקים בתחום. בימים אלה מוקמות בפקולטה שתי תוכניות נוספות: האחת - תוכנית עמיתי בר-אילן, שבמסגרתה משרדי עורכי הדין המובילים בישראל ישתפו פעולה עם הפקולטה בתחומים שונים של חינוך משפטי, השמה ותרומה לקהילה. השנייה - כחלק מתוכנית כוללת ליצירת קשר בין הפקולטה לבין רגולטורים ומחוקקים, תוכנית ייחודית של התמחות לימודית של הסטודנטים בשירות הציבורי ובלשכה המשפטית של הכנסת.

פלורליזם - כמציאות קהילתית וכערך מכונן 

הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן נושאת את דגל הפלורליזם לא רק כתיאוריה אלא כמציאות של קהילת חוקרים וסטודנטים המכילה ריבוי דעות, השקפות עולם ודיסציפלינות, וכערך נורמטיבי מכונן של פעילות הפקולטה. הפקולטה למשפטים שלנו מתגאה בכך שהיא מזמינה חוקרים וסטודנטים, לפגוש אנשים שאינם כמוהם, לדיון נוקב מעמיק ומכבד בדרך שבה ניתן לעצב באופן פלורליסטי ומשתף את קהילת הפקולטה כמו גם את החברה הישראלית חרף השוני, הגיוון ואי ההסכמות. בהתאם לכך, הרכב  סגל הפקולטה והסטודנטים שלה כולל שיעור דומה של דתיים וחילוניים; ישנם חוקרים ותלמידים בעלי השקפת עולם שונות הן בתחום המדיני והן בתחום הכלכלי, כאשר משותף לכולנו הרצון לחשוב כקהילה ועל הקהילה. בהקשר זה בשנה האחרונה פועלים בפקולטה כמה  פרויקטים ייחודים: הראשון קבוצת מחקר ייחודית שמשתתפים בה  מרצים תלמידים וקלינאים העוסקת בפלורליזם במשפט בכלל ובמשפט הישראלי בפרט. שנית, מתקיים בפקולטה פורום המכונה משפטים נפגשים, שבמסגרתו חוקרים העוסקים במשפט עברי ובמשפט כללי נפגשים ומשוחחים על בעיות דומות שבהם הם נתקלים בתחומי מחקריהם. הפרויקט השלישי, שנערך ביוזמת מועצת הסטודנטים, מכונה דמוקרטיה על נס, ובמסגרתו מוזמנים אישי ציבור בעלי מנעד עמדות רחב ביותר להציג את השקפת עולמם ואת תפיסתם לגבי הדמוקרטיה בישראל. לבסוף, הפקולטה מקיימת תוכניות שונות כגון מצטייני הפריפריה שמטרתם שילוב של אוכלוסיות שונות ומגוונות שלא השתתפו בעולם האקדמי.

תלמידים יקרים,

במהלך לימודיכם בפקולטה תגלו כי מעבר לשלושת הדגלים - מצוינות, אחריות לקהילה ופלורליזם - יש עוד מאפיין מאוד חשוב לפקולטה שלנו. הפקולטה עצמה היא סוג של קהילה. בשנות לימודכם תלמדו להכיר את מערכת היחסים הנפלאה בין הסטודנטים לבין עצמם ובינם לבין חברי הסגל האקדמי, המינהלי והקליני.

אני מברך אתכם על הצטרפותכם לקהילת הפקולטה ומשוכנע שתכתבו פרק חדש ומשמעותי בתולדותיה

שלכם,

שחר

פרופ' שחר ליפשיץ